שאלות ותשובות

שאלות ותשובות נפוצות

כל כמה זמן יש הופעה?

ההופעות של למה אלפקה מתקיימות בתדירות של פעם בחודש בערך. מידע על מועדי ההופעות ניתן למצוא בדף ההופעות באתר. כיוון שהמופע שלנו הוא מאולתר לחלוטין, מומלץ לבוא ליותר מהופעה אחת… אנו מבטיחים כי בכל פעם תזכו לחוויה שונה לחלוטין.

היכן מתקיימות ההופעות?

רוב ההופעות מתקיימות בתיאטרון צוותא, בניין לונדון מיניסטור, אבן גבירול 30, תל אביב (מפה), וכן בבית האימפרוב אשר בתיאטרון ה-Move, רחוב יוקנעם 3 (פינת יגאל אלון), תל אביב (מפה).
מעת לעת אנו מקיימים הופעות במקומות נוספים בארץ. מומלץ להציץ מדי פעם בדף ההופעות באתר, וכן להתעדכן באמצעות דף הפייסבוק שלנו.

האם ניתן לקבל בדוא"ל הודעות על ההופעות הקרובות?

ניתן לפנות אלינו באמצעות הטופס המקוון באתר, ולבקש להצטרף לרשימת התפוצה שלנו. לפני כל הופעה תקבלו הודעה בדוא"ל. ולמקרה שדאגתם, כתובת הדוא"ל שלכם השמורה אצלנו לא תשמש לשום מטרה אחרת.

האם ניתן להזמין מופע אימפרוביזציה פרטי?

ניתן ואף רצוי! אנחנו מקיימים מופעי אימפרוביזציה בהזמנה – פתרון אידיאלי לערבי חברה, ימי גיבוש, כנסים, אירועים משפחתיים ועוד. המופע נתפר לפי מידות הלקוח, ובנוי מקטעי אימפרוביזציה קצרים, בהשתתפות הקהל ותוך שילוב מרכיבים מהווי החברה/המשפחה, בהתאם למידע שנאסף מראש. התוצאה היא ערב חד פעמי ובלתי נשכח של צחוק ובידור. למידע נוסף על המופע בהזמנה >>

כתוב באתר שבכל מופע אתם מעלים "מחזה מאולתר". למה הכוונה?

מופע טיפוסי של למה אלפקה הינו מחזה באורך מלא (כשעה פחות או יותר), המורכב, כמו כל מחזה, ממגוון של דמויות (שכולן מגולמות על ידי ארבעת חברי הקבוצה) המקיימות רצף של סצנות, אשר מתחברות בסופו של דבר לסיפור אחד. אלא שבשונה ממחזה "רגיל", המחזה המאולתר שלנו, הדמויות והסצינות, מומצאים בו-במקום, ללא חזרות, ללא הכנה מראש וללא כל תיאום מוקדם בין השחקנים. התוצאה היא מחזה חד-פעמי בהחלט, שלא ישוחק ולא יחזור על עצמו אף פעם. בדרך כלל זה גם מצחיק מאוד. לקריאה נוספת >>

הכול מאולתר? לא מתכננים שום דבר מראש? אין קודים או סימנים סודיים מוסכמים בין השחקנים?

הכול מאולתר. האימפרוביזציה, אמנות האלתור, היא בנשמתם של חברי למה אלפקה – זו מיומנות מקצועית, שנרכשה במשך שנים ומבוססת על הבנה ותקשורת הדדית בין המאלתרים. למעשה, כל נסיון "לתחמן" יחטיא את מטרת המופע ויפגע בו: הכנות ותיאומים מראש, סימנים מוסכמים וכיו"ב, מייצרים בסופו של דבר מופע פחות טוב ממופע שמבוסס על אימפרוביזציה טהורה.

רגע, אבל כשהייתי במופע שלכם, שמתי לב שהוא תמיד מתחיל מאותה סצינה: ארבעה חברים שיושבים סביב שולחן ומדברים. אז באמת, הכול מאולתר? 

יש להפריד בין פורמט המופע לבין התוכן שלו. קבוצות אימפרו ברחבי העולם נוהגות להמציא לעצמן מסגרת קבועה (פורמט) שבתוכה מאולתר המופע שלהם. פורמט המופע של למה אלפקה (המכונה "הפרלמנט" או "פותחים שולחן"), בנוי מתמונה ראשונה של ארבעה חברים היושבים סביב שולחן בבית קפה שכונתי ומדברים על ענייני דיומא. אולם זהו הפרט ה"מתוכנן" היחיד במופע, ומכאן ואילך הכול מאולתר: תוכן השיחה, כמו גם תוכן הסצינות שבאות לאחר מכן והדמויות שמופיעות בהן – הכול מאולתר לחלוטין ומומצא בו-במקום.
הדרך הטובה ביותר להתרשם מכך, הינה לבוא ליותר ממופע אחד, ולראות בעצמכם את קסם האימפרו מתחולל לנגד עיניכם…

יש פורמטים נוספים של אימפרוביזציה?

כן. קיימים אינספור סוגים של משחקים, תרגילים ופורמטים שונים של אימפרוביזציה, אשר יכולים להמשך בין שניות ספורות לכמה שעות, בהשתתפות מספר משתנה של שחקנים, עם או בלי השתתפות הקהל, עם או בלי מוסיקה (אחד האלמנטים החביבים עלינו מכונה "אימפרוביזמר" – שיר מאולתר).
כל מופע של למה אלפקה נפתח בדרך כלל עם כמה תרגילים קצרים לחימום, המבוצעים על ידינו או על ידי קבוצה אחרת, בדרך כלל של מאלתרים חובבים או סטודנטים למשחק. ניתן להתרשם מקטעי אימפרו בפורמטים שונים (לא כולם. כאמור, קיימים אלפי פורמטים) בערוץ היוטיוב שלנו.

אני גם רוצה להיות מאלתר! מה עושים?

חברי למה אלפקה הם מבכירי המורים לאימפרוביזציה בישראל, והם מעבירים סדנאות אלתור מסוגים שונים – למתחילים, למתקדמים ואף לשחקנים מקצועיים. מידע על סדנאות ניתן למצוא כאן באתר, וכן באתרים של בתי הספר למשחק השונים (בהם מלמדים גם חברי למה אלפקה): ניסן נתיב, בית הספר למשחק של ענת ברזילי, יורם לוינשטיין (תל אביב), ביה"ס למשחק ע"ש גודמן (באר שבע).

בכל שאלה נוספת, אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר >>
אפשר לפנות אלינו גם באמצעות דף הפייסבוק שלנו >>