אימפרו מה?

אימפרו: על תיאטרון וספורט אקסטרים

מאת: אמיתי מלוא

אמיתי מלוא. צילום: דנה שוורץ

אמיתי מלוא על הבמה. (צילום: דנה שוורץ)

תיאטרון הוא מקצוע עתיר פרדוקסים – דברים רבים סותרים אחד את השני ובכל זאת דרים בכפיפה אחת. אחד המעניינים שבהם הוא פרדוקס המיידיות. בהצגת תיאטרון הצופה צריך להיות משוכנע בכך שמה שקורה על הבמה קורה לדמויות בפעם הראשונה. אם לא ישתכנע – לא יזדהה עם המתרחש ולא יהיה לו אכפת מההצגה. אולם כל צופה מודע לכך שזוהי חוויה מדומה – הוא יודע שהוא יושב באולם התיאטרון ושהדמויות על הבמה פיקטיביות. אבל מבלי להשתכנע במיידיות ההתרחשות, הקסם לא יעבוד.

מצדם של השחקנים העבודה מסובכת יותר כייוון שעליהם לשכנע את הצופים שמה שמתרחש על הבמה קורה להם בפעם הראשונה, אולם הם ערכו חזרות לקראת ההצגה, וגם ההצגה עצמה מתרחשת ערב אחר ערב. כלומר השאלה העומדת בפני שחקן התיאטרון היא איך לעשות משהו פעם אחר פעם – כל פעם מחדש. זהו הפרדוקס שנמצא בלב העשייה התיאטרונית.

למה אלפקה בצוותא

למה אלפקה במופע אימפרו (צילום: דנה שוורץ)

אימפרוביזציה, או אימפרו בקיצור, באופן הטהור ביותר שלה, היא לעלות לבמה ללא כל הכנה מוקדמת ולייצר קטעי תיאטרון. ככזו, היא מתחברת היישר לרובד המיידות בתיאטרון שכן השחקנים לא עורכים חזרות והמתרחש על הבמה קורה באמת לראשונה. הוא מיידי באמת. הדבר מייצר תחושת "חשמל חי" על הבמה ובקרב הצופים, שכן כל הנוכחים באירוע מודעים לכך שהם עדים לדבר חד פעמי הקורה מול עיניהם.

הדבר דומה לצפייה בספורט אקסטרים – מהסוג שבו נשקפת סכנה אמיתית לשלומם של המבצעים. כך גם שחקני האימפרוביזציה – ללא רשת ביטחון ותוך התעלמות מוחלטת מבטחונם האישי או כבודם העצמי, עולים אל הבמה ומייצרים תיאטרון מיידי שלא היה יכול לקרות בשום מקום וזמן אחרים חוץ מכאן ועכשיו.


שאלות ותשובות נפוצות

יש לכם שאלות? יש לנו תשובות! כל מה שרציתם לדעת עלינו ועל אימפרוביזציה בדף השאלות והתשובות שלנו.
יש לכם שאלה שלא מצאתם עליה תשובה? כתבו לנו >>


היופי שבהפתעה: על סצנת האימפרוב

מתוך כתבה ב-nrg מעריב, 24.7.2011: יובל כהן, שמשתתף עם אילן פופקו, אמיתי מילוא ויהב גל בקבוצת 'למה אלפקה': "כל שחקן שעושה אימפרו הוא משוחרר ורגוע יותר. הגישה היא שאי אפשר לטעות ושהכל אפשרי. כל מה שקורה על הבמה מקבל את ההתייחסות שלך אליו. הכל חי, מה שיוצר שכרון חושים וחוויה מדהימה"…

לקריאת הכתבה המלאה >>


מהי אימפרוביזציה?
מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית:

אלתור (בלועזית: אימפרוביזציה. בקיצור: אימפרו) הוא צורה של יצירה (כפועל ולא כשם עצם) באמנות, או אמנות בפני עצמה. למרות זאת, אלתור לא מבוצע רק בהקשר אמנותי אלא בכל תחומי החיים. מהותו של האלתור היא המצאה וחשיבה מהירה, שהרי האלתור הוא המצאת היצירה תוך כדי ביצועה. אלתור בעברית זה חיבור של "אל" (על) ו"אתר" בארמית – כלומר "על המקום". האלתור, בהקשרו האמנותי, לא נפוץ (או לא אפשרי) בתחומים שבהם היצירה כתובה, מודפסת או מוצקה (כמוציור, קולנוע, פיסול, צילום וספרות), אלא בתחומים שבהם היצירה מבוצעת על ידי האמן על במה, כמו מוזיקה, מחול, פנטומימה ותיאטרון. המשך >>

English Version